PŘI NÁKUPU NAD 1000,-KČ JE DOPRAVNÉ ZDARMA, ZASÍLÁME I NA SLOVENSKO!
certifikace-banner

Certifikace bylin a výtažků

Standard ICEA  – je italský standard schvalování, který uděluje Ústav pro etickou a ekologickou certifikaci (Istituto per la Certificazione Etica ed Ambientale / Institute for Ethical and Environmental Certification). ICEA je hlavní certifikační orgán v Itálii. Zpočátku bylo osvědčení ICEA určeno pro potravinářské výrobky, časem ale bylo rozšířeno do dalších sektorů: přírodní kosmetiky, textilních výrobků, výrobků pro intimní hygienu, bytovou chemii, nábytku a jeho komponentů. Navíc k certifikátům na přírodní kosmetiku, existují i certifikáty na byliny a výtažky, které jsou základem této kosmetiky.

Získání certifikátu ICEA je velmi dlouhý a namáhavý proces. Jako první se podepisuje dohoda o vstupu do organické komunity. Dále následuje podpis smlouvy, která určuje polohu a objem sklizně rostlin, aniž by se poškodila jejich populace. Za tímto účelem  certifikátor – auditor ICEA navštíví území sklizně. Dále vezme půdní vzorky na zkoušku na radiační záření, těžké kovy a pesticidy, zkontrolujte místo, aby tam nebyly poblíž škodlivé továrny, a vzdušné proudy byly takové, že by oblast byla mimo antropogenní vliv dalších podniků a továren. Souběžně s tím je třeba získat povolení od místních úřadů ke sklizni rostlin. A teprve poté se uzavírá smlouva na určité množství bylin nebo kořenů.

Kvalita rostlin po sklizni musí být potvrzená hygienickým a karanténním certifikátem. Potom následuje další návštěva auditora ICEA, který ještě jednou vše důkladně zkontroluje a teprve poté vydá certifikát. Platnost certifikátu je od jednoho roku do jednoho a půl roku, potom je potřeba získat nový. K tomu je zapotřebí projít celý proces stejným způsobem od samého počátku.

Natura Siberica hodně často ve svých výrobcích používá výtažek z rozchodnice růžové. Tato unikátní rostlina se pěstuje na organické farmě Natura Siberica, certifikované Evropským bio-standardem EU 834/07. Rozchodnice růžová je rostlina-adaptogen, obsahující biologicky aktivní látky, například flavonoidy, glykosidy, polysacharidy, fytosteroly a terpinoidy. Rozchodnice růžová je velice vzácná pro své fantastické  regenerující vlastnosti. V přírodě existuje více než 20 druhů této rostliny, ale díky základním aktivním složkám jako rosavin, rozarin a kalafuna, které obsahuje podle mnoha studií jen rozchodnice růžová z Ruska, tato sibiřská rostlina je považována za jeden z nejlepších prostředků, zpomalujících proces stárnutí.

Sklizní rozchodnice se pro nás zabývají také Šorové – obyvatelé Horského Šorska –  nízko početní  osídlení v Kemerovské oblasti a Chakasku. Organický certifikační systém tedy ukládá své podmínky. Je třeba správně sklízet rostlinu: není možné vykopat hned všechny rostliny, protože kořen rozchodnice růžové získává svoji sílu až za šest let. Rozchodnice lze vykopat v počtu 2-3 kusy z jednoho palouku se 20-30 kusy, jinak může dojít k poškození populace.

Ze sklizených rostlin se vyrábí výtažek, které obsahují velké množství účinných látek. Největší obsah by měly alkoholové výtažky, přidávání lihu ale zakazuje ruská legislativa. Výroba výtažku nebo esenciálního oleje – to je druhý stupeň certifikace. Auditor kontroluje, kolik bylin bylo přijato ke zpracování, kolik semleto, naloženo a následně –  kolik výtažku se vyrobilo. Certifikace ICEA zaručuje úplnou transparentnost: od místa a množství sklizně bylin až k výrobě výtažků, čímž spotřebitel získává důvěru v kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí při nákupu kosmetiky.

Aktualizace…
  • Žádné produkty v košíku.