Vítejte v obchodě Natura Siberica! Při nákupu nad 1000,- doprava zdarma!
certifikace-banner

Certifikace bylin a výtažků

Standard ICEA  – je italský standard schvalování, který uděluje Ústav pro etickou a ekologickou certifikaci (Istituto per la Certificazione Etica ed Ambientale / Institute for Ethical and Environmental Certification). ICEA je hlavní certifikační orgán v Itálii. Zpočátku bylo osvědčení ICEA určeno pro potravinářské výrobky, časem ale bylo rozšířeno do dalších sektorů: přírodní kosmetiky, textilních výrobků, výrobků pro intimní hygienu, bytovou chemii, nábytku a jeho komponentů. Navíc k certifikátům na přírodní kosmetiku, existují i certifikáty na byliny a výtažky, které jsou základem této kosmetiky.

Získání certifikátu ICEA je velmi dlouhý a namáhavý proces. Jako první se podepisuje dohoda o vstupu do organické komunity. Dále následuje podpis smlouvy, která určuje polohu a objem sklizně rostlin, aniž by se poškodila jejich populace. Za tímto účelem  certifikátor – auditor ICEA navštíví území sklizně. Dále vezme půdní vzorky na zkoušku na radiační záření, těžké kovy a pesticidy, zkontrolujte místo, aby tam nebyly poblíž škodlivé továrny, a vzdušné proudy byly takové, že by oblast byla mimo antropogenní vliv dalších podniků a továren. Souběžně s tím je třeba získat povolení od místních úřadů ke sklizni rostlin. A teprve poté se uzavírá smlouva na určité množství bylin nebo kořenů.

Kvalita rostlin po sklizni musí být potvrzená hygienickým a karanténním certifikátem. Potom následuje další návštěva auditora ICEA, který ještě jednou vše důkladně zkontroluje a teprve poté vydá certifikát. Platnost certifikátu je od jednoho roku do jednoho a půl roku, potom je potřeba získat nový. K tomu je zapotřebí projít celý proces stejným způsobem od samého počátku.

Natura Siberica hodně často ve svých výrobcích používá výtažek z rozchodnice růžové. Tato unikátní rostlina se pěstuje na organické farmě Natura Siberica, certifikované Evropským bio-standardem EU 834/07. Rozchodnice růžová je rostlina-adaptogen, obsahující biologicky aktivní látky, například flavonoidy, glykosidy, polysacharidy, fytosteroly a terpinoidy. Rozchodnice růžová je velice vzácná pro své fantastické  regenerující vlastnosti. V přírodě existuje více než 20 druhů této rostliny, ale díky základním aktivním složkám jako rosavin, rozarin a kalafuna, které obsahuje podle mnoha studií jen rozchodnice růžová z Ruska, tato sibiřská rostlina je považována za jeden z nejlepších prostředků, zpomalujících proces stárnutí.

Sklizní rozchodnice se pro nás zabývají také Šorové – obyvatelé Horského Šorska –  nízko početní  osídlení v Kemerovské oblasti a Chakasku. Organický certifikační systém tedy ukládá své podmínky. Je třeba správně sklízet rostlinu: není možné vykopat hned všechny rostliny, protože kořen rozchodnice růžové získává svoji sílu až za šest let. Rozchodnice lze vykopat v počtu 2-3 kusy z jednoho palouku se 20-30 kusy, jinak může dojít k poškození populace.

Ze sklizených rostlin se vyrábí výtažek. V továrně Natura Siberica v Dmitrově se vyrábí vodní a glycerinové výtažky z bylin, které obsahují velké množství účinných látek. Největší obsah by měly alkoholové výtažky, přidávání lihu ale zakazuje ruská legislativa. Výroba výtažku nebo esenciálního oleje – to je druhý stupeň certifikace. Auditor kontroluje, kolik bylin bylo přijato ke zpracování, kolik semleto, naloženo a následně –  kolik výtažku se vyrobilo. Certifikace ICEA zaručuje úplnou transparentnost: od místa a množství sklizně bylin až k výrobě výtažků, čímž spotřebitel získává důvěru v kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí při nákupu kosmetiky.

Aktualizace…
  • Žádné produkty v košíku.